ks. Stanisław Ormiński

pseud. „Pałka”

salezjanin, kapelan wojskowy, muzyk, wychowawca młodzieży

ur. 17 listopada 1911, Poręba Górna

zm. 13 czerwca 1987, Rumia

Po ukończeniu studiów teologicznych oraz przyjęciu święceń kapłańskich (1938) studiował w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie (m.in. u Kazimierza Sikorskiego i Bronisława Rutkowskiego). Studia przerwane wybuchem wojny kontynuował w konspiracji. Zaangażowany w ruch oporu (w szeregach Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej), prowadził chór przy kościele św. Rodziny na Powiślu (wykonania m.in. Missa pro pace Feliksa Nowowiejskiego oraz Stabat Mater Kazimierza Sikorskiego). W powstaniu warszawskim pełnił posługę kapelana Grupy Bojowej Powiśle „Krybar”.

 

Od początku swego powołania związany był ze Zgromadzeniem Salezjańskim św. Jana Bosko. W 1945 r. został skierowany do pracy w prowadzonym przez salezjanów liceum w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie uczył muzyki, prowadził chór mieszany, orkiestrę kameralną i orkiestrę dętą, następnie (1954–1957) do Kutna, do Salezjańskiego Instytutu Filozoficznego, gdzie także dyrygował zespołami: chórem męskim i orkiestrą dętą, a później (1957–1961) do Przemyśla, do Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej – w charakterze nauczyciela fortepianu i prowadzącego chóry oraz zespoły orkiestrowe.

 

W 1961 r. zamieszkał w Rumi. Był tam przez wiele lat organistą w kościele pod wezwaniem NMP Wspomożenia Wiernych oraz dyrygentem chóru mieszanego „Lira”, z którym wiele koncertował (m.in. w 1986 r. w Watykanie podczas liturgii celebrowanej przez papieża Jana Pawła II, transmitowanej do 36 krajów świata) i zdobywał liczne nagrody na festiwalach. Prowadził tam także orkiestrę dętą, chór emerytek „Rumowia” oraz scholę dziecięcą.

 

Jest autorem opracowań chóralnych licznych pieśni religijnych i świeckich (18 tomów) oraz kompozycji wokalnych, m.in. melodii Maryjo, Królowo Polski zwanej Apelem Jasnogórskim (1956).

 

Za zasługi w czasie wojny został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej (Londyn 1980), a także Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Medalem Wojska, zaś jego działalność jako chórmistrza i dyrygenta została uhonorowana najwyższym odznaczeniem Państwowego Związku Chórów i Orkiestr – Złotą Odznaką z Wieńcem Laurowym (1986).

 

Począwszy od 1989 r. odbywa się w Rumi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej, którego patronem jest ksiądz Stanisław Ormiński. Jego imieniem nazwano także jedną z ulic miasta.

Tytuły w projekcie

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów