Andrzej Korzyński

kompozytor, aranżer, dyrygent, pianista

ur. 2 marca 1940, Warszawa

W 1964 r. ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W latach 1965–1973 był pierwszym kierownikiem radiowego Młodzieżowego Studia „Rytm”, które promowało młodych, debiutujących wykonawców, m.in. zespoły bigbitowe: Niebiesko-Czarni, ABC, Polanie, Czerwone Gitary, Trubadurzy, Breakout, także Czesława Niemena, Piotra Szczepanika, Halinę Frąckowiak, Karin Stanek i Marka Grechutę. Studio nagrało ok. 1200 piosenek i utworów instrumentalnych. Korzyński prowadził wówczas zespół Ricercar 64, grający z solistami, m.in. Piotrem Szczepanikiem; napisał muzykę do największych jego przebojów – Żółte kalendarze i Kochać. Tworzył piosenki dla takich wokalistów jak Irena Jarocka (Motylem jestem), Czesław Niemen (Domek bez adresu), Małgorzata Ostrowska (Meluzyna), Maryla Rodowicz (Kasa sex, Szparka sekretarka, Do łezki łezka), Zdzisława Sośnicka (A kto się kocha w tobie). W latach 70. i 80. pisał muzykę w nurcie disco z wykorzystaniem syntezatorów. Wykreował Franka Kimono – był pomysłodawcą samej postaci, napisał muzykę, a także słowa piosenki King Bruce Lee karate mistrz, którą z wielkim sukcesem wykonywał Piotr Fronczewski (1983). Rok później jego musical Drugie wejście smoka – Franek Kimono Story wystawiony został przez Teatr Muzyczny w Gdyni.

 

Autor muzyki baletowej, teatralnej, radiowej, telewizyjnej i filmowej. Muzyką opatrzył ponad 130 filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, a także telewizyjnych seriali. Początek tej działalności przypadł na koniec lat 60., kiedy to zadebiutował muzyką do filmu Andrzeja Żuławskiego Pieśń triumfującej miłości (1967). Wielokrotnie współpracował także z Andrzejem Wajdą (m.in.: Człowiek z marmuru, 1976; Człowiek z żelaza, 1981), Sylwestrem Chęcińskim (Nie ma mocnych, 1974; Kochaj albo rzuć, 1977) i Krzysztofem Gradowskim (seria filmów o przygodach Pana Kleksa, 1983–2001). W 1977 r. za muzykę do filmu Czerwone ciernie (reż. Julian Dziedzina, 1976) otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

 

Andrzej Korzyński jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 2018 r. odznaczony został Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Tytuły w projekcie

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów