Józef Stiastny

skrzypek, kompozytor

ur. II połowa XIX w.

zm. po 1932

Pochodził ze Słowacji. Nie są znane szczegóły jego biografii, w tym także daty życia i śmierci. W 1906 r. w gimnazjum w Nowym Targu był tercjanem, a także udzielał lekcji gry na skrzypcach uzdolnionym muzycznie gimnazjalistom, z których po jakimś czasie skompletował orkiestrę smyczkową, będącą chlubą szkoły i miasta (dyrygował nią ok. 1913 r.). Wiadomo także, że należał w Nowym Targu do Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Skomponował marsz na imieniny dyrektora szkoły, a także rozpowszechniony przed drugą wojną światową Hymn podhalański do słów Zygmunta Lubertowicza (pochodzącego z Nowego Targu pisarza, który opublikował swój tekst w „Gazecie Podhalańskiej” 1922, nr 19).

 

Związany był również ze Lwowem – jako członek zarządu Związku Teatrów i Chórów Włościańskich i kierownik muzyczny (ok. 1914 r.).

 

Uczestniczył walkach o niepodległość Polski w czasie pierwszej wojny światowej lub w latach 1918–1921, gdyż w 1932 r. odznaczony został przez prezydenta Ignacego Mościckiego Krzyżem i Medalem Niepodległości.

Tytuły w projekcie

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów