Lech Makowiecki

poeta, kompozytor, bard, publicysta, scenarzysta

ur. 4 czerwca 1954, Rypin

Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Budowy Okrętów. Zadebiutował jako wokalista w 1976 r. balladami Hej, Przyjaciele oraz Kiedy góral umiera (wyróżnienie na Studenckim Festiwalu Piosenki). W 1978 r. był wokalistą i autorem piosenek zespołu country Babsztyl, z którym występował na niemal wszystkich krajowych festiwalach i przeglądach piosenki, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia oraz nagrywając płytę Szykuj się, bracie (1981). Po siedmiu latach współpracy odszedł z zespołu i założył w 1985 r. wspólnie z żoną Bożeną i skrzypkiem Leszkiem Bolibokiem własną grupę Zayazd, z którą nagrał płyty: Wypij do dna! (1991), Kolędy (1991), Mój dom, mój świat… (1996), Biesiada z wieszczem (1999), Zayazd u Mistrza Adama (2002). Stworzył oryginalny styl polskiego folk-country, który sam nazwał „easter country”. Tworzy muzykę i teksty, ale też sięga czasem po rodzimą klasykę dziewiętnastowieczną (m.in. poezję Mickiewicza i muzykę Moniuszki). Wraz z Zayazdem jest stałym gościem Pikniku Country w Mrągowie.

  W 2010 r. powrócił do balladowego stylu, od którego zaczynał, idąc głębiej w stronę zaangażowanych pieśni o tematyce historycznej i patriotycznej. Wydał cztery autorskie płyty: Katyń 1940. Ostatni list. Ballady Lecha Makowieckiego (2010), Patriotyzm – ballady o Wolności i Prawdzie (2011), Obudź się, Polsko (2012) i Niepodległa (2018).

  Jest twórcą oryginalnych wierszowanych felietonów, publikowanych w „Naszym Dzienniku”, wydanych w tomikach Pro publico bono (2013) oraz Ja tu zostaję (2015). Pisze ponadto felietony i blogi dla „Gazety Polskiej Codziennie”, „Sieci” oraz portali „wPolityce.pl” i „Niezależna.pl”, a w Programie Pierwszym Polskiego Radia jest gospodarzem stałej audycji Twarzą w twarz – wieczór z Historią, w której rozmawia z wybitnymi osobami z kręgu sztuki, życia, nauki i polityki. Ideę popularyzowania wiedzy historycznej i postaw patriotycznych wciela również poprzez tworzenie scenariuszy i przedstawień (m.in. scenariusz serialu o wysiedleniach w czasie drugiej wojny światowej pod roboczym tytułem Ojczyzna wam matką będzie, scenariusz musicalu Mickiewicz wystawionego w Gliwickim Teatrze Muzycznym i musicalu Grunwald granego w Olsztynie oraz kilka odcinków edukacyjno-rozrywkowego programu telewizyjnego Ostatni Zayazd).

  Za swoją patriotyczną i edukacyjną działalność był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 2012 r. otrzymał nagrodę Fundacji Patriotycznej Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. W 2017 r. uhonorowany został Odznaką Honorową Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Tytuły w projekcie

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów