Andrzej Sobczak

autor tekstów piosenek, programów radiowych, telewizyjnych i filmów, pisarz

ur. 25 września 1946, Poznań

zm. 31 maja 2011, Poznań

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsze teksty pisał w latach 60. dla zespołów bigbitowych (m.in. Violiny i Polne Kwiaty) oraz założonego przez siebie kabaretu studenckiego Sztyfcik. Później pod pseudonimem napisał kilka tekstów dla pierwszej polskiej grupy hardrockowej Stress, w tym wielki hit Ciężką drogą (1972, I miejsce na liście przebojów Rozgłośni Harcerskiej).

 

Pracował początkowo jako instruktor kulturalno-oświatowy w Domu Kultury „Kolejarz” w Poznaniu, później w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Poznaniu. W 1976 r. nawiązał współpracę ze Zbigniewem Górnym – kierownikiem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu. Napisał wówczas Chwile – polską wersję przeboju Feelings (z repertuaru Morrisa Alberta) – śpiewane przez Renatę Danel. Niedługo potem został dyrektorem poznańskiego Studium Sztuki Estradowej.

 

W latach 80. w Radiu Poznań współtworzył popularną audycję Z piątku na niedzielę, w której posługując się grą słów skutecznie oszukiwał cenzurę i przekazywał ważne społecznie treści i refleksje. Występował w telewizyjnych programach rozrywkowych, m.in.: Kanał V Stefana Mroczkowskiego. Publikował ponadto felietony na łamach „Gazety Poznańskiej” i „Głosu Wielkopolskiego”. W 1982 r. napisał teksty Przeżyj to sam dla grupy Lombard i Dorosłe dzieci dla zespołu Turbo, które okazały się nie tylko wielkimi przebojami, ale też pokoleniowymi hymnami, natomiast w 1985 r. – Daj mi tę noc dla zespołu Bolter, niezaprzeczalny hit wszystkich Polaków, napisany na przekór ciężkim czasom.

 

W kolejnych dekadach zajął się produkcją filmów (m.in. cyklów dokumentalnych Poznań nieznany, Przyroda Wielkopolski i Wielkopolskie Parki Krajobrazowe), firmowanych przez własną Agencję Artystyczną AS, a także pisaniem bajek dla dzieci (W Karzełkowie, Baśnie i legendy polskie).

 

Jest autorem tekstów bardzo wielu piosenek, w tym licznych przebojów takich wykonawców, jak Banda i Wanda (Hi-fi), Czerwone Gitary (Zanim powiesz: do widzenia), Krystyna Giżowska (Przeżyłam z tobą tyle lat, Nie było ciebie tyle lat), Krzysztof Krawczyk (Za tobą pójdę jak na bal), Bogusław Mec (W białej ciszy powiek), Urszula Sipińska (Szalala zabawa trwa) czy Andrzej Zaucha (Jak na lotni). Kibice Lecha Poznań od 1972 r. zawdzięczają mu Hymn Lecha, który śpiewają ku czci swej drużyny do muzyki Yellow Submarine Johna Lennona i Paula McCartneya.

Tytuły w projekcie

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów