O utworze

Chmiel

AkompaniamentAkompaniament

Oj, chmielu, chmielu

Kolekcje Staropolskie brzmienia

Chmiel cieszy się statusem najstarszej polskiej pieśni ludowej. Jej początków doszukiwano się niegdyś jeszcze w czasach pogańskich, lecz późniejsze badania wykazały, że pieśń powstała najprawdopodobniej pod koniec XV stulecia na obszarach Wielkopolski, skąd rozprzestrzeniła się na inne tereny Polski. Istnieją dwa warianty tekstowe pieśni: Oj, chmielu, chmielu, ty bujne ziele i Ażebyś ty chmielu na te tyczki nie lazł.

Bazującą na pentatonice pieśń wykonywano podczas obrzędu oczepin w trakcie uroczystości weselnych. Z głowy panny młodej zdejmowano wówczas symbolizujący panieństwo wianek i zakładano czepiec potwierdzający jej przynależność do stanu kobiet zamężnych. Jeszcze na początku XIX wieku pieśń wykonywano w domach i szlachty, i chłopstwa.

 Chmiel stał się tematem jednej z improwizacji Fryderyka Chopina na koncercie w Kärtnertheater w Wiedniu 11 sierpnia 1829 r. Wiedeński występ artysty, przeniknięty pierwotnym ludowym żywiołem, wzbudził ogromne poruszenie, prowokując publiczność – według relacji kompozytora – nawet do „skakania po ławkach”. Motywów pieśni doszukiwano się też w Chopinowskim Nokturnie b-moll op. 9 nr 1.

Tekst

1. Oj, chmielu, chmielu, ty ładne ziele,
nie było bez cie żadne wesele.
Oj, chmielu, ty nieboże,
niech ci Pan Bóg dowspómoże,
chmielu nieboże!

2. Żebyś ty, chmielu, po tyczkach nie loz,
nie robiułbyś ty z paniynek niewiost.
Oj, chmielu, ty nieboże,
niech ci Pan Bóg dowspómoże,
chmielu nieboże!

3. Ale ty, chmielu, po tyczkach łazisz,
niejednyj pannie wianeczek zdradzisz.
Oj, chmielu, ty nieboże,
wloz na tyczki, zliyźć niy może,
chmielu nieboże!

Słowa

nieznany autor

Muzyka

nieznany autor

Opracowanie

Magdalena Kruszewska-Pulcyn

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca. Na fortepianie gra od 3 roku życia. Od 1998 roku jej praca dydaktyczna obejmuje rytmikę, kształcenie słuchu, teorię oraz historię muzyki, jest też współprowadzącą zajęcia z  piosenki aktorskiej. Jest wykładowcą akademickim,...
Więcej

Opracowanie chóralne

Jacek Sykulski

Absolwent Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Studiował na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie kompozycji u prof. Floriana Dąbrowskiego oraz klarnetu u prof. Zdzisława Nowaka. Wiedzę zdobytą na studiach uzupełniał w Kanadzie, gdzie w roku akademickim 1987/1988 przebywał na rocznym stypendium.   W latach 1990–1996...
Więcej

Utwór znajdziesz tutaj

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów