O utworze

Idzie żołnierz borem, lasem

AkompaniamentAkompaniament

Pieśń o żołnierzu tułaczu

Kolekcje Staropolskie brzmienia

Powstała w XV lub XVI wieku pieśń Idzie żołnierz borem, lasem jest jedną z najstarszych polskich pieśni żołnierskich. Przynależy do nurtu tzw. żołnierskich lamentów – poetyckich skarg na ciężki los wojaka. W późniejszych wiekach była popularna w kręgach żołnierzy Legionów Dąbrowskiego. Funkcjonowała z różnymi wariantami melodycznymi i słownymi.

Jej dźwięki rozbrzmiewają m.in. w słynnym koncercie Jankiela – fragmencie XII Księgi Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. To właśnie wieszczowi utwór zawdzięcza alternatywny tytuł – Pieśń o żołnierzu tułaczu. Żołnierską piosnkę z dawnych wieków upodobał sobie także Stefan Żeromski, wspominając o niej w powieści Popioły, dramacie Sułkowski oraz w opowiadaniach Rozdziobią nas kruki, wrony i O żołnierzu tułaczu.

Pieśń ma w swoim repertuarze m.in. Jacek Kowalski (ur. 1964), wykonujący ją wraz z zespołami muzyki dawnej. Spośród współczesnych opracowań utworu wyróżnia się też propozycja zespołu Lao Che, utrzymana w stylistyce rocka alternatywnego.

Tekst

1. Idzie żołnierz borem, lasem,
przymierając z głodu czasem.

2. Suknia na nim nie blakuje,
wiatr dziurami przelatuje.

3. Chustka czarna jest za pasem,
ale i tej pusto czasem.

4. Chociaż żołnierz obszarpany,
przecież ujdzie między pany.

5. Trzeba by go obdarować,
soli jemu nie żałować.

6. Wtenczas żołnierza szanują,
kiedy trwogę na się czują.

7. Zapłaćże mu, Jezu, z nieba,
boć go pilna jest potrzeba.

Słowa

nieznany autor

Muzyka

nieznany autor

Opracowanie

Magdalena Kruszewska-Pulcyn

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca. Na fortepianie gra od 3 roku życia. Od 1998 roku jej praca dydaktyczna obejmuje rytmikę, kształcenie słuchu, teorię oraz historię muzyki, jest też współprowadzącą zajęcia z  piosenki aktorskiej. Jest wykładowcą akademickim,...
Więcej

Opracowanie chóralne

Jacek Sykulski

Absolwent Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Studiował na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie kompozycji u prof. Floriana Dąbrowskiego oraz klarnetu u prof. Zdzisława Nowaka. Wiedzę zdobytą na studiach uzupełniał w Kanadzie, gdzie w roku akademickim 1987/1988 przebywał na rocznym stypendium.   W latach 1990–1996...
Więcej

Utwór znajdziesz tutaj

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów