O utworze

Kocham wolność

AkompaniamentAkompaniament

Kolekcje Muzyka w czasach cenzury

Piosenka Kocham wolność powstała pod koniec lat 80., niedługo przed upadkiem komunizmu, zyskując status jednego z najważniejszych polskich protest songów tego okresu, przez lata rozbrzmiewając podczas politycznych wieców. Wielki przebój zespołu Chłopcy z Placu Broni ukazał się jednak po raz pierwszy na płycie już w wolnej Polsce. Zamieszczony został na wydanym w 1990 r. albumie O! Ela. Autorem słów i muzyki jest Bogdan Łyszkiewicz.

Tekst piosenki podkreśla znaczenie wolności w życiu człowieka jako niezbywalnego i koniecznego warunku egzystencji („Wolności oddać nie umiem”).

Ze względu na swój kontestacyjny wobec PRL-owskiej rzeczywistości charakter piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013), ostatniej części – po Człowieku z marmuru (1976) i Człowieku z żelaza (1981) – wolnościowego tryptyku Andrzeja Wajdy (1926–2016).

Tekst

1. Tak niewiele żądam,
tak niewiele pragnę,
tak niewiele widziałem,
tak niewiele zobaczę.

Tak niewiele myślę
tak niewiele znaczę
tak niewiele słyszałem
tak niewiele potrafię.

Wolność kocham i rozumiem,
wolności oddać nie umiem.

2. Tak niewiele miałem,
tak niewiele mam,
mogę stracić wszystko,
mogę zostać sam.

Wolność kocham i rozumiem,
wolności oddać nie umiem.

Słowa i muzyka

Bogdan Łyszkiewicz

Wychował się i uczył w Krakowie, najpierw w Szkole Muzycznej I stopnia w klasie klarnetu Witolda Buszka, później w Szkole Muzycznej II stopnia u Piotra Syroki, ponadto brał prywatne lekcje u wybitnego wirtuoza tego instrumentu Alojzego Szulca. W liceum poznał muzykę zespołu The Beatles, co spowodowało zwrot w jego...
Więcej

Opracowanie

Magdalena Kruszewska-Pulcyn

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca. Na fortepianie gra od 3 roku życia. Od 1998 roku jej praca dydaktyczna obejmuje rytmikę, kształcenie słuchu, teorię oraz historię muzyki, jest też współprowadzącą zajęcia z  piosenki aktorskiej. Jest wykładowcą akademickim,...
Więcej

Utwór znajdziesz tutaj

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów