O utworze

Pod żaglami „Zawiszy”

AkompaniamentAkompaniament

Kolekcje Repertuar międzywojenny

Harcerska piosenka Pod żaglami „Zawiszy” powstała na wzór szantowej przyśpiewki Pod żaglami „Grażyny” napisanej przez Marię Bukar-Wałdową podczas rejsu grupy harcerek na jachcie „Grażyna” w 1935 r. Jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce podczas morskiej podróży, były problemy z masztem tuż przed zbliżającym się szkwałem. Piosenkę wykonywano na melodię bliżej obecnie nieznanej piosenki żeglarskiej; możliwe jest też jej rosyjskie lub cygańskie pochodzenie.

Męska załoga przedwojennego słynnego harcerskiego statku „Zawisza Czarny” przejęła piosenkę żeńskiej drużyny statku „Grażyna”, poddając jej słowa stosownej modyfikacji. W tej właśnie postaci piosenka przetrwała do czasów współczesnych.

Utwór przynależy do bogatego oryginalnego polskiego repertuaru harcerskiego, który powstawał wraz z prężnie rozwijającym się w międzywojniu ruchem skautingowym. Stanowi zarazem niezwykle ciekawy polski wkład do kanonu piosenek żeglarskich, opiewających uroki czasu spędzanego „pod żaglami”.

Tekst

1. Pod żaglami „Zawiszy”
Życie płynie jak w bajce,
czy to w sztormie, czy w ciszy,
czy w noc ciemną, dzień jasny.

2. Białe żagle na masztach
to jest widok mocarny,
w sercu radość i siła,
to „Zawisza” nasz „Czarny”.

3. Kiedy grot ma dwa refy,
fala pokład zalewa,
to załoga „Zawiszy”
czuje wtedy, że pływa.

4. Więc popłyńmy raz jeszcze
w tę dal siną bez końca,
aby użyć swobody,
wiatru, morza i słońca.

Słowa

Maria Bukar-Wałdowa

Niewiele wiadomo o jej życiu i działalności. Jeszcze przed wojną wraz z mężem Edwardem Wałdą, cenionym stomatologiem, zamieszkali w Nowym Dworze k. Modlina, a następnie przenieśli się do Łodzi. Ostatnie lata życia spędziła w Szczecinie lub Świnoujściu.   Jest autorką broszury Szkoła Morska w Tczewie i statek szkolny „Lwów”....
Więcej

Muzyka

nieznany autor

Opracowanie

Kuba Stankiewicz

Od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, później z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), zdobywając Nagrodę Oscara Petersona. Był półfinalistą...
Więcej

Utwór znajdziesz tutaj

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów