O utworze
Dziś do ciebie przyjść nie mogę
AkompaniamentKołysanka leśna
Do obecnych czasów przetrwały dwa warianty melodyczne piosenki. Autorem pierwszego z nich był najprawdopodobniej Stanisław Magierski, pseud. „Jacek II”. Skomponowany przez niego na przełomie 1942 i 1943 r. i opatrzony jego słowami utwór nosił tytuł Kołysanka leśna.
Autorem drugiej, bardziej rozpowszechnionej wersji, był Bronisław Król, pseud. „Andrzej Boruta”, który na prośbę poety i żołnierza Henryka Greba, pseud. „Jan Obuch” najprawdopodobniej jesienią 1943 r. napisał nową melodię do istniejących już słów Magierskiego dla jednego z oddziałów partyzanckich Armii Krajowej na Wołyniu. Zapis nutowy piosenki, nieopatrzony nazwiskami ani inicjałami autorów, przekazano anonimowemu łącznikowi, który miał ją dostarczyć partyzantom. Oficjalna prezentacja piosenki miała miejsce podczas jednego z konspiracyjnych zebrań Armii Krajowej we Lwowie.
Kwestia autorstwa pieśni długo pozostawała niejasna – w licznych powojennych śpiewnikach zwykle utwór zamieszczano bez podania nazwisk autora słów i melodii lub typując je błędnie. Bardzo często – oczywiście mylnie – za twórczynię uznawano Krystynę Krahelską (1914–1944) – walczącą w powstaniu warszawskim poetkę.
Dziś do ciebie przyjść nie mogę wyróżnia się niezwykle liryczną melodią i tekstem opowiadającym o trudach zawsze niepewnego partyzanckiego losu, wymuszającego życie w ukryciu, z dala od bliskich.
Tekst
zaraz idę w nocy mrok.
Nie wyglądaj za mną oknem,
w mgle utonie próżno wzrok.
Po cóż ci, kochanie, wiedzieć,
że do lasu idę spać.
Dłużej tu nie mogę siedzieć,
na mnie czeka leśna brać.
2. Księżyc zaszedł, hen, za lasem,
we wsi gdzieś szczekają psy,
a nie pomyśl sobie czasem,
że do innej tęskno mi.
Kiedy wrócę, dziś do ciebie,
może w dzień, a może w noc,
dobrze będzie nam jak w niebie,
pocałunków dasz mi moc.
3. Gdy nie wrócę, niechaj z wiosną
rolę moją sieje brat,
kości moje mchem porosną
i użyźnią ziemi szmat.
W pole wyjdź pewnego ranka,
na snop żyta dłonie złóż
i ucałuj, jak kochanka,
ja żyć będę w kłosach zbóż.