Aleksander (Olek) Grotowski
kompozytor, pieśniarz
ur. 7 września 1952, Gdynia
Jako uczeń szkoły średniej grywał na gitarze basowej w różnych zespołach muzycznych. Ukończył studia matematyczno-fizyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Związany z Gdańskiem, Sieradzem, Łodzią, Wrocławiem. Znany ze sceny jako Olek Grotowski.
W 1972 r. poznał Andrzeja Waligórskiego i odtąd miał jego teksty w swoim stałym repertuarze, a w latach 1983–2013 szczególnie udanie śpiewał je w duecie z Małgorzatą Zwierzchowską.
W latach 70. występował na festiwalach piosenki studenckiej i turystycznej (m.in. na Bazunie i krakowskim Spotkaniu z Piosenką Turystyczną), zdobywając nagrody publiczności. W 1978 r. poznał zespół braci Stefańskich, czyli późniejszą grupę Bez Jacka (zmiana nazwy nastąpiła po zamordowaniu w sierpniu 1983 r. najmłodszego z braci – Jacka), z którą współpracował przez wiele lat (do 2007).
Od 1981 r. związkowiec w szeregach „Solidarności” muzyków rozrywkowych. Wystąpił w gdańskiej Hali „Olivia” w I Przeglądzie Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”, zorganizowanym w 1. rocznicę Sierpnia ’80. Za piosenkę Rozmowy ministra ze studentami („Górski, Górski, miły bracie…”) oraz Balladę o św. Włodzimierzu zdobył II nagrodę – Srebrny Knebel.
W latach poprzedzających powstanie „Solidarności” i w stanie wojennym był na różne sposoby represjonowany: jego utwory były zatrzymywane przez cenzurę, dostawał okresowe zakazy występowania i wyjazdów do krajów zachodnich, hamowano obowiązujący wówczas ludzi sceny państwowy egzamin estradowy, wymuszono na nim nawet odejście z pracy w Wojewódzkim Domu Kultury w Sieradzu.
Wiele koncertował z Małgorzatą Zwierzchowską. Wspólnie nagrali 8 płyt z tekstami Waligórskiego: Zachwycenie (1991), Export-import (1991), Wampirek (1993), Wybór (1994), Transatlantyki (1996), Największe hity (1997), Uśmiech Giocondy (2000), Moment (2003), Kociopiryna (2013). Po śmierci artystki Olek Grotowski występuje solo; w 2017 r. wydał album Portret i inne ballady Andrzeja Waligórskiego. Do najbardziej znanych jego piosenek należą: Jesień idzie, nie ma na to rady, Zachwycenie i Sierpień ’80.
Akompaniamenty
Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.