Krzysztof Dowgiałło

architekt, opozycjonista, działacz związkowy, poseł na sejm

ur. 30 czerwca 1938, Nowomalin k. Ostroga

Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W latach 60. pracował za granicą, po powrocie zatrudnił się w gdańskim Miastoprojekcie. Był świadkiem dramatycznych wydarzeń grudniowych 1970 r. na Wybrzeżu. Pod ich wpływem napisał tekst słynnej Ballady o Janku Wiśniewskim.

 

W sierpniu 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Wstąpił do NSZZ „Solidarność”, został członkiem Zarządu Regionu. W 1981 r. uczestniczył w I Walnym Zebraniu Delegatów Regionu Gdańska oraz w I Krajowym Zjeździe Delegatów „Solidarności”. Wziął udział w strajku w stoczni w pierwszych dniach stanu wojennego 1981 r. Po pacyfikacji strajku osadzony w areszcie w Gdańsku, następnie – ze względu na chorobę serca – przewieziony do szpitala więziennego w Bydgoszczy, a stamtąd do zakładu karnego w Potulicach, gdzie przebywał do 1983 r. W więzieniu redagował gazetkę pt. „Pilnik”, pomagał w rozdzielaniu darów przekazywanych przez Kościół, przewodził więziennym protestom. Po wyjściu na wolność, utraciwszy pracę w Miastoprojekcie, założył własną pracownię. W czerwcu 1984 r. ponownie znalazł się za kratami; zwolniony został po miesiącu na mocy amnestii z 21 lipca 1984. W latach 1986–1988 był członkiem Regionalnej Komisji Koordynacyjnej „Solidarności” w Gdańsku. Uczestniczył w strajkach w Stoczni Gdańskiej w 1988 r. W 1989 r. wybrany na posła do tzw. sejmu kontraktowego. W latach 1989–1993 był wiceprzewodniczącym Światowej Konfederacji Pracy. Trzykrotnie był wybierany na radnego Sopotu. Sprawował tę funkcję do 2002 r.

 

Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Zawodowo – laureat wielu konkursów architektonicznych.

Tytuły w projekcie

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów