O utworze
Modlitwa obozowa
AkompaniamentO Boże, skrusz ten miecz; Pieśń obozowa; Hymn Wojska Polskiego na Emigracji; Modlitwa Armii Krajowej; Modlitwa żołnierza tułacza; Modlitwa partyzancka
Modlitwa obozowa jest pierwszą powstałą po nieudanej kampanii wrześniowej polską pieśnią patriotyczną. Napisana została w październiku 1939 r. przez Adama Kowalskiego, przebywającego w obozie dla internowanych polskich oficerów pochodzenia niemieckiego w Balş w Rumunii. Tam również, 8 października 1939 r. po raz pierwszy wykonano ją siłami obozowego zespołu chóralnego. Utwór został opublikowany w „Wiadomościach” wydawanych przez Polską Misję Katolicką w Londynie w 1940 r. Szczególną popularnością pieśń cieszyła się wśród żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Nad Wisłę pieśń trafiła podobno za sprawą „cichociemnych” – żołnierzy elitarnej wojskowej formacji spadochronowej, potajemnie przerzucanych z Wielkiej Brytanii do Polski w celu organizowania i prowadzenia walki z wrogiem. Marszowa, podniosła pieśń, w której wątki patriotyczne łączą się z religijnymi, uznawana była za hymn Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Funkcjonowała też – obok pieśni Naprzód, do boju, żołnierze – jako hymn Armii Krajowej.
W licznych ogłaszanych drukiem śpiewnikach z repertuarem patriotycznym przy Modlitwie obozowej często nie podawano nazwiska Adama Kowalskiego, przebywającego po kampanii wrześniowej na obczyźnie, by nie narazić rodziny autora na szykany ze strony niemieckich władz okupacyjnych.
Tekst
wyciągnij sprawiedliwą dłoń!
Wołamy z cudzych stron do Ciebie
o polski dach i polską broń.
O, Boże, skrusz ten miecz,
co siekł nasz kraj.
Do wolnej Polski nam
powrócić daj!
By stał się twierdzą
nowej siły
nasz dom, nasz kraj.
2. O, usłysz, Panie, skargi nasze,
o, usłysz nasz tułaczy śpiew!
Znad Warty, Wisły, Niemna, Sanu
męczeńska do Cię woła krew!
O, Boże, skrusz ten miecz…