O utworze
Morze, nasze morze
AkompaniamentChociaż każdy z nas jest młody; Marynarka wojenna
Geneza pieśni wiąże się ściśle z budową portu morskiego w Gdyni. Po pierwszej wojnie światowej miał miejsce konflikt polsko-niemiecki o dostęp do Morza Bałtyckiego za pośrednictwem portu Wolnego Miasta Gdańska. Trudności czynione Polakom przez Niemców w dostępie do Bałtyku skłoniły polskie władze do wybudowania nowego portu w Gdyni.
Słowa i melodię pieśni napisał Adam Kowalski na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Tekst pieśni – pierwotnie opatrzony tytułem Marynarka wojenna – wyrażał radość z „powrotu” Bałtyku do Polski, a jednocześnie padały w nim zapewnienia o strzeżeniu wodnych granic II Rzeczypospolitej nawet z narażeniem własnego życia.
Przed wybuchem drugiej wojny światowej, kiedy niemiecka Trzecia Rzesza wysuwała roszczenia względem terytorium polskiego, w tym jej terenów położonych nad Bałtykiem, pierwotnie występującą w tekście Gdynię zastąpiono Gdańskiem.
Piosenka z obiema wersjami tekstowymi, poświęconymi i Gdyni, i Gdańskowi, była wielokrotnie publikowana na łamach prasy i w zbiorkach pieśni. W okresie drugiej wojny światowej cieszyła się dużą popularnością wśród żołnierzy służących w polskiej marynarce wojennej.
Tekst
lecz go starym wilkiem zwą,
my, strażnicy polskiej wody,
marynarze polscy to.
Morze, nasze morze!
Wiernie ciebie będziem strzec!
Mamy rozkaz cię utrzymać
albo na dnie, na dnie twoim lec,
albo na dnie z honorem lec.
2. Żadna siła, żadna burza
nie odbierze Gdańska nam.
Własna flota, choć nieduża,
wiernie strzeże portu bram.
Morze, nasze morze…