O utworze

Natalia

AkompaniamentAkompaniament

O, Natalio!

Kolekcje Żołnierski trud - pieśni II wojny światowej

Napisana w 1943 r. przez Wacława Bojarskiego piosenka Natalia jest – obok Sanitariuszki Małgorzatki i Doroty – przykładem powstających w czasie drugiej wojny światowej utworów poświęconych kobietom zaangażowanym w działania wojenne. W piosence poeta upamiętnił ukochaną – swoją przyszłą żonę – Halinę Marczak (późn. Marczak-Oborską, 1919–1982) – słynącą z urody i odwagi sanitariuszkę oraz żołnierkę Armii Krajowej. Konspiracyjny pseudonim „Natalia” został nadany dziewczynie uwielbiającej poezję Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (1905–1953) na cześć żony autora Zaczarowanej dorożki – Natalii (1908–1976).

Losy uczucia autora pogodnej piosenki i tytułowej „Natalii” potoczyły się dramatycznie. Bojarski został postrzelony w brzuch przez niemieckiego żandarma podczas akcji składania kwiatów pod warszawskim pomnikiem Mikołaja Kopernika w 400-lecie śmierci polskiego uczonego. Ranny został przewieziony do więzienia na Pawiaku. W więziennym szpitalu, na łożu śmierci poeta poślubił pachnącą „wiatrem, leśnym szumem i konwalią” Natalię.

Piosenka o Natalii, którą „uwielbia […] cały batalion”, była wielokrotnie jeszcze podczas wojny przedrukowywana. Rozbrzmiewała na barykadach powstańczej Warszawy oraz w lasach Wileńszczyzny wśród partyzanckich oddziałów Armii Krajowej.

Tekst

1. Raz batalion Uderzenia,
kiedy walił poprzez wieś,
wychyliła się z okienka
panienka, panienka
w piersi twarda, w sercu miękka
i westchnienie ku nim śle.

Więc batalion Uderzenia
kiedy walił poprzez wieś,
śpiewał chórem, śpiewał chórem
na Natalii pięknej cześć:

O, Natalio, o, Natalio,
bez pamięci cię uwielbia nasz batalion.
O, Natalio, o, Natalio,
pachniesz wiatrem, leśnym szumem i konwalią.

O, Natalio, o, Natalio,
to się musi skończyć raz,
wybierz wreszcie kogoś z nas,
o, potraktuj go na serio
i nad wdzięków twych imperium
zapanować komuś daj.

2. Panna dłonie załamała:
jak jednemu serce dam,
gdy się także kocham w reszcie,
ach, wierzcie mi, wierzcie,
w sercu swym batalion zmieszczę
wszystkim wam całusa dam.

Więc batalion Uderzenia,
kiedy przeszedł poprzez wieś,
brzmiało echo, brzmiało echo
na Natalii pięknej cześć:

O, Natalio, o, Natalio…

Słowa i muzyka

Wacław Bojarski

Uczył się w stołecznych gimnazjach: im. św. Stanisława Kostki oraz im. Wojciecha Górskiego, później w liceum humanistycznym im. Jana Zamoyskiego. Debiutował 1 marca 1937 r. Listem Zagłoby na łamach „Wieczoru Warszawskiego”.   Podczas niemieckiej okupacji podjął studia na Wydziale Polonistyki tajnego Uniwersytetu Warszawskiego. Tam poznał m.in. Tadeusza Borowskiego, Wandę...
Więcej

Opracowanie

Kuba Stankiewicz

Od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, później z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), zdobywając Nagrodę Oscara Petersona. Był półfinalistą...
Więcej

Utwór znajdziesz tutaj

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów