O utworze
Polonez Trzeciego Maja
AkompaniamentTrzeci Maj; Polonez z roku 1791 roku; Stary polonez
Za domniemanych autorów Poloneza Trzeciego Maja zwykło się uważać poetę i dramatopisarza Franciszka Dionizego Kniaźnina (1750–1807) oraz Aleksandra Rodowskiego (XVIII w.), choć dotąd nie znaleziono dostatecznie mocnych dowodów potwierdzających ich autorstwo. Pieśń dotrwała do współczesnych czasów w dwóch wersjach – w opracowaniu Józefa Lea na zespół wokalno-instrumentalny oraz jako pieśń nieznanego twórcy z towarzyszeniem fortepianu.
Polonez Trzeciego Maja był jednym z wielu okolicznościowych utworów upamiętniających uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja, z którą naród polski wiązał ogromne nadzieje na zreformowanie kraju. Pierwsze wykonanie pieśni miało miejsce 8 maja 1791 r. podczas uroczystego balu wyprawionego w krakowskich Sukiennicach z okazji uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej oraz przypadających na ten dzień imienin króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
O randze pieśni świadczy użycie jej słów w słynnym koncercie Jankiela pochodzącym z XII Księgi Kochajmy się Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.
Tekst
że nam wolność przywróciła
Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany:
Niechaj żyje Król kochany!
2. Taka jest narodu wola:
za swych braci i za Króla
obywatel każdy wszędzie
życie swoje łożyć będzie.
3. Wiwat Sejm i naród cały!
Dziś nam Nieba żywot dały.
Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany:
Niechaj żyje Król kochany!