O utworze

Polonez Trzeciego Maja

AkompaniamentAkompaniament

Trzeci Maj; Polonez z roku 1791 roku; Stary polonez

Kolekcje Staropolskie brzmienia

Za domniemanych autorów Poloneza Trzeciego Maja zwykło się uważać poetę i dramatopisarza Franciszka Dionizego Kniaźnina (1750–1807) oraz Aleksandra Rodowskiego (XVIII w.), choć dotąd nie znaleziono dostatecznie mocnych dowodów potwierdzających ich autorstwo. Pieśń dotrwała do współczesnych czasów w dwóch wersjach – w opracowaniu Józefa Lea na zespół wokalno-instrumentalny oraz jako pieśń nieznanego twórcy z towarzyszeniem fortepianu.

Polonez Trzeciego Maja był jednym z wielu okolicznościowych utworów upamiętniających uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja, z którą naród polski wiązał ogromne nadzieje na zreformowanie kraju. Pierwsze wykonanie pieśni miało miejsce 8 maja 1791 r. podczas uroczystego balu wyprawionego w krakowskich Sukiennicach z okazji uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej oraz przypadających na ten dzień imienin króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

O randze pieśni świadczy użycie jej słów w słynnym koncercie Jankiela pochodzącym z XII Księgi Kochajmy się Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.

Tekst

1. Zgoda Sejmu to sprawiła,
że nam wolność przywróciła
Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany:
Niechaj żyje Król kochany!

2. Taka jest narodu wola:
za swych braci i za Króla
obywatel każdy wszędzie
życie swoje łożyć będzie.

3. Wiwat Sejm i naród cały!
Dziś nam Nieba żywot dały.
Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany:
Niechaj żyje Król kochany!

Słowa

nieznany autor

Muzyka

nieznany autor

Opracowanie

Magdalena Kruszewska-Pulcyn

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca. Na fortepianie gra od 3 roku życia. Od 1998 roku jej praca dydaktyczna obejmuje rytmikę, kształcenie słuchu, teorię oraz historię muzyki, jest też współprowadzącą zajęcia z  piosenki aktorskiej. Jest wykładowcą akademickim,...
Więcej

Opracowanie chóralne

Jacek Sykulski

Absolwent Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Studiował na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie kompozycji u prof. Floriana Dąbrowskiego oraz klarnetu u prof. Zdzisława Nowaka. Wiedzę zdobytą na studiach uzupełniał w Kanadzie, gdzie w roku akademickim 1987/1988 przebywał na rocznym stypendium.   W latach 1990–1996...
Więcej

Utwór znajdziesz tutaj

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów