Andrzej Kurylewicz

kompozytor, pianista, dyrygent, jeden z pionierów polskiego jazzu

ur. 24 listopada 1932, Lwów

zm. 13 kwietnia 2007, Konstancin-Jeziorna

Studiował w klasie fortepianu Henryka Sztompki oraz kompozycji Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (1950–1954). Lata 50. zdecydowanie nie sprzyjały muzyce jazzowej – Kurylewicz za granie jazzu został wydalony z uczelni. Założył wówczas własny zespół. Był to Sekstet Organowy Polskiego Radia w Krakowie, z którym występował do 1962 r.

 

Na początku lat 60. przeniósł się do Warszawy. Kierował Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie (1964–1966), a wraz żoną, znakomitą wokalistką, Wandą Warską, a później także córką Gabrielą, prowadził Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów przy warszawskim rynku (od 1967 r.). Współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, jak np. Kenny Clarke, Art Farmer, Stu Martin, Albert Nicholas. W latach 1969–1978 kierował Formacją Muzyki Współczesnej, z którą odkrywał łączenie jazzu z muzyką awangardową. Grał nie tylko na fortepianie, był także wirtuozem trąbki i puzonu. Koncertował wiele w kraju, w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i na Kubie.

 

W latach 70. skoncentrował się na muzyce filmowej i klasycznej. Komponował utwory symfoniczne, kameralne, pieśni, muzykę sakralną oraz sceniczną. Napisał muzykę do ponad stu filmów, m.in. Nad Niemnem (reż. Zbigniew Kuźmiński, 1987, serial, 1988), oraz seriali telewizyjnych, m.in. Polskie drogi (reż. Janusz Morgenstern, 1976–1978, nagroda na II Festiwalu Polskiej Twórczości TV w Olsztynie) i Lalka (reż. Ryszard Ber, 1977).

 

W latach 90. koncertował z repertuarem pianistycznym Karola Szymanowskiego. W 2000 r. wspólnie z Pawłem Pańtą (kontrabas) i Cezarym Konradem (perkusja) utworzył Kurylewicz Trio, a owocem tej współpracy jest m.in. dwupłytowy album ze standardami jazzowymi i własnymi kompozycjami.

 

Uhonorowany został m.in. I nagrodą na festiwalu pianistów jazzowych w Stuttgarcie (1957, jako pierwszy jazzman zza „żelaznej kurtyny”), Prix Italia (1981, za muzykę teatralną i filmową), Nagrodą Muzyczną „Fryderyk” (2005, za całokształt twórczości). Za wybitne zasługi w twórczości artystycznej odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007, pośmiertnie).

 

Fundacja Forma, formalny opiekun dorobku kompozytora, co roku organizuje w Warszawie festiwal muzyki i poezji pn. Dni Muzyki Andrzeja Kurylewicza.

Tytuły w projekcie

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów