Bronisław Lewandowski

pseud. „Zbyszek”, „Bob”

aktor, żołnierz AK, dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz polonijny

ur. 13 maja 1920, Piotrkowo (obecnie Piotrków Kujawski)

zm. 16 września 2006, Chicago

W 1937 r. ukończył Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Absolwent Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Studia odbywał w ramach tajnej działalności uczelni podczas okupacji niemieckiej. Aktywny w konspiracji, przeszkolony w akowskiej podchorążówce, walczył w powstaniu warszawskim w zgrupowaniu „Żaglowiec” na Żoliborzu (2. Obwód „Żywiciel” Warszawskiego Okręgu AK). Po klęsce powstania więziony w obozach jenieckich w Niemczech (Altengrabow, Sandbostel, Lubeka).

 

Podczas powstania oraz później w niewoli pisał teksty, piosenki (wśród nich słynny Marsz Żoliborza), organizował przedstawienia teatralne, zaś po wyzwoleniu stworzył tzw. czołówkę artystyczną, czyli prezentujący poezję i pieśni polskie zespół artystów działający w ramach polskiej sekcji YMCA, przydzielony do I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Następnie pracował dla brytyjskiej YMCA i przygotowywał koncerty dla polskich żołnierzy w Anglii.

 

W 1951 r. przybył do Stanów Zjednoczonych, najpierw do Nowego Jorku, potem do Detroit i ostatecznie do Chicago, gdzie przez dwa lata studiował dziennikarstwo telewizyjne (w Columbia College) oraz pracował dla stacji radiowych WHFC i 1240 WSBC. W 1957 r. rozpoczął współpracę z telewizją ABC jako redaktor programu rozrywkowego Polka-go-Around oraz autor programu publicystycznego Press International, za który został nominowany do nagrody Emmy. Był inicjatorem wielu działań artystycznych na rzecz Polonii amerykańskiej. Od 1964 r. jego autorski program The Bob Lewandowski Show poprzez sygnał WCIU-TV docierał do odbiorców w Chicago, w Milwaukee (Wisconsin) oraz w South Bend (Indiana). Był to pierwszy poza Polską telewizyjny program w języku polskim.

 

Lewandowski przez wiele lat grał w chicagowskim teatrze Nasza Reduta. W znanej komedii Sylwestra Chęcińskiego Kochaj albo rzuć (1977), kręconej m.in. w Chicago, wcielił się w rolę adwokata polskiego pochodzenia o nazwisku Wrzesień/September. Był wieloletnim działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej, współpracował z polskimi instytucjami artystyczno-kulturalnymi, angażował się także społecznie, m.in. na rzecz „Solidarności”.

 

W 2003 r. Amerykańska Akademia Telewizyjna w uznaniu jego dziennikarskich osiągnięć włączyła go do tzw. „Srebrnego Kręgu” (Silver Circle). Bronisław „Bob” Lewandowski pozostaje jedynym polskim twórcą telewizyjnym uhonorowanym tym wyróżnieniem.

Tytuły w projekcie

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów