Kuba Stankiewicz

jazzman, kompozytor, aranżer, wykładowca

ur. 7 grudnia 1963, Wrocław

Od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, później z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego.

W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), zdobywając Nagrodę Oscara Petersona. Był półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Współpracował z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera, Artiego Shawa.
Po powrocie do kraju założył kwartet z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem i nagrał płytę Northern Song, wybraną przez czytelników „Jazz Forum” Płytą Roku. Współtworzył formację „Traveling Birds”, której nagrania (Traveling Birds Quintet i Return To The Nest) ugruntowały jego mocną pozycję na krajowej scenie. Grał i nagrywał ze Scottem Hamiltonem, Artem Farmerem (Art In Wrocław), Sheilą Jordan, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim i Anną Marią Jopek. Pod koniec lat 90. nagrał album Ulice wielkich miast z opracowaniami piosenek Agnieszki Osieckiej, a kilka lat później powstał bezprecedensowy na gruncie jazzu Chopin Songbook. W 2012 roku zrealizował autorski album Spaces, który otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej oraz nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2013 w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa. W tym samym roku ukazała się jego solowa płyta z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W 2014 roku dokonał wraz z Peterem Erskinem i Darkiem Oleszkiewiczem nagrań z utworami Victora Younga. Krążek ukazał się nakładem wydawnictwa Warner Classics. W 2015 odbyła się w USA seria koncertów promujących album. W tym samym roku nagrał także z Erskinem Oleszkiewiczem album z muzyką Bronisława Kapera, a w 2016 – Henryka Warsa.

W ostatnich latach w coraz większym stopniu zajmuje się działalnością pedagogiczną. Pełni funkcję kierownika Katedry Muzyki Jazzowej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Akompaniamenty

Przejdź na stronę MULTIMEDIA z nagraniami wybranych utworów oraz akompaniamenami.

Przejdź do multimediów